فرهنگ‌نامه‌ی مقاومت اسلامی
فرهنگ‌نامه‌ی آزاد مقاومت اسلامی
مربوط به:  سید محمد باقر صدر

بیانات آیت الله سیّد علی خامنه‌ای (مدّ ظلّه) در دیدار خانواده‌ی شهید آیت الله سیّد محمّد باقر صدر

ما اولاً به شما و بقيه‏‌ى خانم‏‌ها، مخصوصاً به صبايا و آقازاده‌‏هاى محترمتان خوش ‏آمد عرض مى‏‌كنيم. ما، هم به وجود مرحوم شهيد آية اللَّه آقاى سيد محمد باقر صدر به‏ خاطر شخصيت علمى و جهادى و فكرىِ ايشان افتخار مى‌‏كنيم. ايشان مايه‏‌ى افتخار همه‌‏ى ما بودند. و هم به شما افتخار مى‏‌كنيم؛ چون شما در بيست‏ و چند سال گذشته زحمات زيادى متحمل شديد و سختى‏‌هاى فراوانى كشيديد؛ اما صبر كرديد.

شما از خانواده‏‌ى بزرگى هستيد و صبر و كرم و بزرگوارى، سجيه‌‏ى خانواده‏‌ى شماست. پس از شهادت مرحوم آيت‏ اللَّه صدر، شما در آن شرايط سخت در نجف زندگى كرديد؛ بعد هم شوهران اين دختر خانم‌‏ها شهيد شدند و هر كدام به نحوى گرفتار شديد؛ اما همه‏‌ى اين‌ها را تحمل كرديد. واقعاً صبر شما براى ما خيلى ارزش دارد. بدانيد من دورادور هميشه شما را دعا مى‏‌كردم و مى‌‏دانم كه چه مشكلات و زحماتى را تحمل كرده‌‏ايد. خداوند ان‏‌شاءاللَّه درجات آن شهيد عزيز و مرحوم شهيد سيدمحمد صدر و هم‌چنين دامادهاى شما و پسران شهيد صدر رضوان الله تعالی علیهم را عالى كند. اين خانم‌هايى كه در آن محيط ارعاب و خفقان صبر كردند و در دوره‏‌ى جوانى، شوهرهايشان به شهادت رسيدند و بچه‏‌هايشان مانده‌‏اند، پيش خداى متعال خيلى ارزش دارند. صبرى كه شما كرديد، نزد خداى متعال خيلى ارزش دارد. ان‌‏شاءاللَّه خداوند چشم شما را با اجرِ خودش روشن خواهد كرد؛ هم در دنيا و هم در آخرت.

... من سال 1336 به عراق رفتم و آقاى سيد محمدباقر صدر را آن‏جا ديدم. ايشان خيلى جوان بود؛ حدود بيست ‏و پنج سالش بود. ايشان همان وقت هم معروف به فضل بود. آن موقع من جوان‌‏تر از ايشان بودم؛ حدود هجده سال داشتم. الحمدللَّه ساير اعضاى خانواده‌‏ى شما هم صاحبان استعدادهاى بالا و خوب بودند؛ مثل مرحوم آقاى آقا رضا، آقاى آقا موسى.

... اول انقلاب وقتى خبر شهادت آية اللَّه صدر به ما رسيد، ضربه‏‌ى بسيار سنگينى بود. ايشان براى نظام اسلامى و جامعه‏‌ى اسلامى واقعاً عمود فكرى بودند. از قبل از انقلاب، ما از كتاب‌ها و فعاليت‌هاى بسيار با ارزشى كه ايشان داشتند، مطلع بوديم. بعد هم كه انقلاب پيروز شد، ايشان پيام‌هاى بسيار خوبى دادند. به آقاى صدر خيلى اميد بود. خدا لعنت كند صدام را. الحمدللَّه ريشه‌‏ى اينها كنده شد.

مرحوم آقاى صدر به معناى واقعى كلمه يك نابغه بود. ما در زمينه‌‏ى مسائل فكرى و اسلامى و در زمينه‏‌ى فقه و اصول و بقيه‏‌ى چيزها آدم‌هاى پيشرفته زياد داريم؛ منتها نابغه خيلى نادر است. ايشان جزو نادرهايى بود كه حقيقتاً نابغه بود. ذهن و فكر ايشان فراتر از كارهايى كه ديگران مى‏‌كنند، حركت مى‏‌كرد. ايشان بحمداللَّه شاگردهاى خوبى هم تربيت كرده بود.

از: حسینی خامنه ای، سید علی، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای (مد ظله)، لینک

ارتباط با ما | لوگوی ما
حقوق مطالب اختصاصی محفوظ است.