فرهنگ‌نامه‌ی مقاومت اسلامی
فرهنگ‌نامه‌ی آزاد مقاومت اسلامی
مربوط به:  سید محمد باقر صدر

پیام آیت الله سید علی خامنه‌ای (مد ظله) به کنگره بزرگداشت شهید آیت الله سید محمد باقر صدر

بسم الله الرحمن الرحیم

در میان چهره‌هاى برجسته‌ى حوزه‌هاى علمیه در دهه‌هاى اخیر مرحوم آیت الله شهید سید محمد باقر صدر1 یکى از ممتازترین و شگفت‌انگیزترین آنهاست.

هر مجمع علمى حق دارد که به فرآورده‌ى انسانى بزرگى چون این عالم بزرگوار به خود ببالد. او بى شک یک نابغه و یک ستاره‌ى درخشان بود. از جنبه‌ى علمى، جامعیت و تحقیق و نوآورى و شجاعت علمى را یک جا دارا بود. در اصول، در فقه، در فلسفه و در هر آن‌چه به این دانش‌ها ارتباط مى‌یابد در زمره‌ى بنیان‌گذاران و صاحبان مکتب محسوب مى‌شد.

استعداد خارق العاده و پشتکار کم نظیر او از وى عامل ذوفنون و ژرف‌نگرى پدید آورده بود که دید نافذ و ذهن جستجوگرش در آفاق علوم متداول حوزه‌ها محصور نمانده و هر آن‌چه را که براى یک مرجع بزرگ دینى در دنیاى متنوع امروز سزاوار است به حیطه ى تحقیق و مطالعه کشیده بود و سخنى نو و فکرى بکر و اثرى ماندگار در آن مى‌آفرید.

بى شک اگر این جوهره‌ى علم و تحقیق و این ذخیره‌ى تمام نشدنى انسانى، با دست پلید جنایت‌کاران از حوزه علمیه ربوده نمى‌شد، جامعه‌ى شیعى و اسلامى مى‌توانست در آینده‌ى نزدیکى شاهد اوج دیگرى در قلمرو مرجعیت و ریاست علمى و دینى باشد.

توفیق و مدد الهى، آمیختگى این فضیلت‌هاى بزرگ را با رتبه‌ى والاى جهاد فى سبیل اللَّه رقم زد. در هنگامى که حوزه‌ى کهن نجف در بوته‌ى آزمایش مواجهه با امواج بیدارى اسلامى و انقلابى قرار گرفت، این شخصیت بیدار و آگاه قدم در راه مجاهدتى علمى و سیاسى نهاد و درخشش معنوى خود را مضاعف ساخت، بینش عمیق او نیاز زمان را حس کرد و در راهى که اجداد طاهرینش به روى پیروان و جانشینان خود گشوده بودند، گامى استوار نهاد و چه زود پاداش این فداکارى عظیم، یعنى محنت و سپس شهادت در راه خدا را دریافت کرد.

شهید آیت الله صدر براى طلاب و فضلاى جوان بى‌شک یک اسوه و نمونه است. درس انسان‌پرورى او با شهادت جانگدازش خاتمه نیافته است. آثار علمى و شیوه تحقیق او اکنون پیش روى فضلاى جوان حوزه‌هاى علمیه قرار دارد و انگشت اشاره‌ى او آنان را به راه عظمت و مجد علمى، همراه با روشن‌بینى و جهان‌نگرى هدایت مى‌کند.

حوزه‌هاى علمیه امروز نیز محتاج شهید صدر و هر عنصر باهمت و پرتوانى هستند، که راه علمى و اسلام شناسى و جهان‌نگرى او را دنبال کند.

صلوات و درودى از اعماق جان بر آن روح مطهر و خواهر شهیده‌ى مظلومه‌اش بنت الهدى مى فرستم و رحمت و علو درجات براى آنان و توفیق رشد و تربیتِ فضلاى جوان حوزه‌ها بدان سان را از خداوند متعال مسألت مى‌کنم. هم‌چنین از خداوند متعال مى‌خواهم که شما فراهم آورندگان این مجمع علمى و انقلابى را پاداش نیک دهد و این اقدام را مبارک و پُر اثر فرماید.

والسّلام علیکم و رحمةالله

سید على خامنه اى

29 دى 1379 - 21 شوال 1421


  1. ^ قدس الله روحه

از: حسینی خامنه ای، سید علی، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای (مد ظله)، لینک

ارتباط با ما | لوگوی ما
حقوق مطالب اختصاصی محفوظ است.