فرهنگ‌نامه‌ی مقاومت اسلامی
فرهنگ‌نامه‌ی آزاد مقاومت اسلامی
مربوط به:  پیمان قاهره

پیمان قاهره

در روزهای 28 تا 30 اکتبر 1969 سه نشست پی در پی میان هیئت لبنانی به ریاست فرمانده ارتش این کشور، سرتیپ امیل البستانی، و هیئت مصری به ریاست وزیر دفاع مصر، سرلشگر محمد فوزی، در قاهره بر پا شد.

پس از سه روز، هیئت اعزامی از سازمان آزادی بخش فلسطین به ریاست یاسر عرفات وارد قاهره شد و سرانجام در 3 نوامبر 1969 هیئت‌های لبنانی و فلسطینی با حضور محمود ریاض و محمد فوزی، وزرای خارجه و دفاع مصر، تشکیل جلسه دادند و در آن نشست توافقنامه موسوم به پیمان قاهره به امضا رسید.

بنا بر مفاد پیمان مذکور، حضور فلسطینیان در لبنان ساماندهی و به آنان اجازه کار و اقامت و رفت و آمد در لبنان داده می‌شد. همچنین، درباره تشکیل کمیته‌های محلی برای حفظ منافع فلسطینینان مقیم اردوگاه‌های لبنان به همکاری مقامات لبنانی و با حفظت حاکمیت دولت لبنان موافقت شد. مراکزی نیز برای عملیات مسلحانه و تمرین نظامی مبارزان فلسطینی در داخل اردوگاه‌ها در نظر گرفته شد که با همکاری کمیته‌های محلی، ضمن تلاش برای حفظ روابط حسنه با دولت لبنان، توزیع اسلحه را ساماندهی و به داخل اردوگاه‌ها محدود کنند تا علاوه بر رعایت قوانین امنیتی لبنان، منافع نهضت فلسطین نیز محفوظ بماند.

همچنین درباره مبارزات مسلحانه فداییان فلسطینی مقرر شد که علاوه بر تسهیل رفت و آمد مبارزان فدایی، نقاط معینی در مرزها به منظور عبور و بازرسی در نظر گرفته شود و این کار با هماهنگی میان فرماندهان لبنانی اجرا شود. نیز مقرر شد که ورود و خروج و گشت‌زنی نیروهای مسلح مقاومت فلسطین، ساماندهی شود و در تمامی اوضاع مقامات دولتی و نظامی لبنان به وظایف و مسئولیت‌های کامل خود در تمامی مناطق لبنان عمل کنند.

از: هیئت رئیسه جنبش امل/ سرحدی، مهدی 1355 هـ.ش، سیره و سرگذشت امام موسی صدر، ج1،  نوبت چاپ:1، مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، 1389 هـ.ش، صص 215 - 216

ارتباط با ما | لوگوی ما
حقوق مطالب اختصاصی محفوظ است.