فرهنگ‌نامه‌ی مقاومت اسلامی
فرهنگ‌نامه‌ی آزاد مقاومت اسلامی
مربوط به:  25 می 2000

25 می و حوادث بعد از آن

جزئیّات حوادث ۲۵ام مه بیان‌گر پنج بعد است:

بعد اوّل: اوّلین بعد، نظامی است. حزب الله با تمام قوای ذاتی توانست این باور را به رژیم صهیونیسیتی بقبولاند که نمی‌تواند با استمرار اشغال لبنان به مشروعیّت دست یابد. لذا رژیم صهیونیستی زیر فشار ضربه‌های مقاومت اسلامی مجبور به عقب‌نشینی از جنوب شد.

بعد دوّم: دوّمین بعد، بعد ملّی است. حزب الله توانست به یک اتّحاد ملّی در مخالفت با رژیم صهیونیستی دست یابد؛ اتّحادی که در نوع خود در لبنان بی‌نظیر بود.

بعد سوّم: این بعد، بعد فلسطینی است. حزب الله این امر را برای فلسطین اثبات کرد که باید برای پیروزی نهای از روش پیروزی حزب الله در لبنان الهام بگیرد. اوّلین ثمره‌ی این الهام‌بخشی، انتفاضه‌ی فلسطین بود.

بعد چهارم: این بعد منطقه‌ای است. در حقیقت حزب الله به رژيم صهیونیستی این امر را گوش‌زد کرد که نباید کوچک‌ترین امیدی به حلّ بحران اعراب و رژیم صهیونیستی داشته باشد و آشتی اعراب و رژیم صهیونیستی امری محال است.

بعد پنجم: این بعد، بعد بین المللی است. شکست رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ و پی‌آمدهای روز ۲۵ام مه و نیز موفّقیّت‌های نظامی و سیاسی لبنان، فلسطین و کشورهای عربی دیگر اوضاع خاورمیانه را منقلب ساخت.

طوری که کشورهای بین المللی برای این که این امر بر ثبات جهانی تأثیری نگذارد، به تلاش‌های ناامیدانه‌ی خود در خصوص پرونده‌ی به اصطلاح صلح خاورمیانه سرعت بخشیدند.

در سال ۲۰۰۰، چند ماه بعد از عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از خاک لبنان، انتفاضه‌ی فلسطین به وقوع پیوست. حزب الله از تمامی امکاناتش برای حمایت و یاری انتفاضه مدد جست، طوری که شبکه‌ی المنار، تلویزیون رسمی حزب الله، به تلویزیون الإنتفاضه مشهور شد! و به تدریح کمک‌های مطبوعاتی حزب الله به انتفاضه در حدّ کمک‌های نظامی و سیاسی ارتقاء یافت.

از آن‌جا که هنوز رژیم صهیونیستی از مزارع شبعا عقب‌نشینی نکرده بود، حزب الله نسبت به این منطقه توجّه خاصی نشان می‌داد، طوری که رژیم را وادار کرد از تسویه‌ی حساب نهایی با حزب الله منصرف شود و رژیم صهیونیستی در مورد آینده و موجودیتش به شدّت نگران بود. آیا هدف حزب الله از ادامه‌ی مبارزه با رژیم بعد از آزادسازی جنوب لبنان، بازپس‌گیری مزارع شبعا بود یا همان طور که خود اعلام کرده بود هدف دیگر آن مقاومت تا آزادسازی قدس و فلسطین و دیگر مقدّسات اسلامی است؟

زمانی که رژیم صهیونیستی از توان بالای نظامی و ابزار پیش‌رفته‌ی جنگی و نیز شرایط به‌تر اقتصادی برخوردار است و حزب الله نسبت به آن در درجه‌ی پایینی قرار دارد، این نیّت حزب الله در استمرار مقاومت در آزادسازی فلسطین موجب شگفتی همگان شده است. حزب الله نیز بر این شرایط به خوبی واقف است، ولی با در نظر گرفتن شرایط تأسیس و پیش‌رفت آن بعد از دو دهه و موفقیّت‌های زیادی که در این سال‌ها کسب کرده است، به مقاومت و پیروزی آرمان‌هایش امیدوار است. با تمام این اوصاف حزب الله استوار و با عزّت است و «معیار پیروزی آن با تکیه بر توان بالای نظامی تفسیر نمی‌شود. بل‌که معیارش همان روحیه و اراده‌ی پایداری است که زاده‌ی تجارب مقاومت مردمی و مقاومتی است که بر مفاهیم والای عقیدتی و دینی ایمان دارند.»

از: ابوالنصر، فضیل/ زیبا اکبرزاده، حزب الله، ابعاد و حقایق،  نوبت چاپ:4، روایت فتح، 1389 هـ.ش، صص 94، 95

ارتباط با ما | لوگوی ما
حقوق مطالب اختصاصی محفوظ است.